#Книги_ювіляри_2023

Безсмертна « Енеїда»(до 225-річчя «Енеїди І.Котляревсьного)Виставка- посвята

225 років тому, в 1798 році вперше вийшла друком «Енеїда» Івана Котляревського (1769-1838).

«Еней був парубок моторний. І хлопець хоч куди козак». Мабуть, абсолютна більшість пам’ятає ці рядки ще з шкільних років, як і те, що «Енеїда» Котляревського – це перший твір, написаний розмовною українською мовою, який ліг в основу нової української літератури.Вихід у світ «Енеїди» став епохальною подією в культурному житті України. На той час українська мова внаслідок цілої низки указів російської влади поступово витіснилася з ужитку, навіть церковні служби змушували правити церковнослов’янською мовою. Відтак твори Івана Котляревського започаткували новий етап формування української літературної мови.

Вже 225 років українці щиро сміються над пригодами Енея, троянця в козацьких шароварах і жупані, "парубка моторного", що змушений був покинути сплюндрований ворогами рідний край і шукати нової вітчизни.

"Енеїда" описує побут та традиції. Там вони зображені через пригоди козака Енея та троянців, що були прообразами козаків-запорожців. Поміщиків та феодалів Іван Котляревський зобразив, як богів, що мали усі негативні риси цих верств – хабарництво, інтриганство, зневажливе ставлення до народу. Деякі з них допомагають Енею, інші – перешкоджають.

"Енеїду" можна назвати енциклопедією українського народу. Вона зафіксувала все. За підрахунками дослідників, у творі майже 7 000 слів. І ці слова означають предмети українського побуту. Тут і одяг, і взуття, і головні убори дівчини, заміжньої жінки, чоловіків. Тут тканини, меблювання, начиння. Тут продукти харчування, сільськогосподарські знаряддя, зброя, музичні інструменти. Згадані народні обряди, звичаї, танці, ігри, хвороби, гуляння.

«Енеїда» ввійшла в золотий фонд не лише української, а й світової культури. Краси й сили їй надала ще й чарівна музика Миколи Лисенка, який створив оперу за цією поемою.

З нагоди ювілейної дати до вашої уваги книжкова виставка, що познайомить із життєвим та творчим шляхом великого письменника, основоположника і класика нової української літератури – Івана Петровича Котляревського та його неперевершеною «Енеїдою», різних років видання.Запрошуємо познайомитися , ще раз перечитати цей твір, який є першокласним джерелом з українознавства, українського побуту та культури XVIII століття.

 

 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Поезії не змовкне джерело 21 березня у всьому світі відзначають День поезії .Вшановувати тих, хто вміє підбирати найкращі слова і складати ї...