ЧернІвецька область

Це край мій Буковинський
До болю український
До згину дорогий!
Я жадібно вбираю
Його красу і силу духу.
Потрібним хочу бути
Хоч рядовим,
Хоч стерновим,
Хоч ниткою вітрила
Земного і голосного корабля,
Який пливе до сонця.

                            М. Івасюк

Землею сизих буків, буковинським краєм, зеленою Буковиною називають цей чарівний куточок України. Закосичена водограєм білопінного Черемошу, бистриною Пруту і тихим плином Дністра, на смерекових вітрах карпатського синьогір'я бринить вона срібною струною.

    Кожного, хто загостить сюди, Буковина, наче дівчина-красуня у веселкове гаптованій сорочці, зустріне добром і ласкою. І поведе в глибину віків, у правічно слов'янську землю...


 


 

Чернівецька область розташована на південному заході України в передгір’ї Карпат за течією рік Дністер і Прут. Створена 7 серпня 1940 року в результаті возз’єднання північної частини Буковини і Хотинського повіту Бессарабії. Область межує з Івано-Франківською, Тернопільською, Хмельницькою і Вінницькою областями України, а також з Румунією та Республікою Молдова.
Площа області 8,1 тис. кв. км, що складає 1,3% площі території України. Чисельність населення складає 922,8 тис. чол., більша частина якого (60,0%) проживає в сільській місцевості.
Область багатонаціональна, тут проживають представники майже 70 національностей, при цьому 70,8% населення – українці, 10,7% – румуни, 9% – молдавани, 6,7% – росіяни, 1,7% – євреї, 0,5% – поляки.
Область поділяється на 11 адміністративних районів, в її межах 11 міст, 8 селищ міського типу, 398 сільських населених пунктів. Обласний центр – місто Чернівці з населенням 240,6 тис. чол., розташований на території 15,3 тис. га, по обох берегах річки Прут.
Чернівецька область займає вигідне транспортно-географічне положення, має досить щільну мережу залізниць і автомобільних доріг, трубопроводів і ліній електропередач. Обласний центр має зручне залізничне сполучення з європейськими столицями: Бухарестом, Софією, Бєлградом, Москвою.
Область багата на природні ресурси. На території Буковини виявлено 4 нафтогазоносні родовища (Лопушнянське, Чорногузьке, Красноїльське, Шереметівське). В останні роки відкрито більше десяти нафтогазоперспективних площ у Вижницькому, Сторожинецькому і Путильському районах.
У надрах знаходяться досить багато цінних будівельних матеріалів. У Наддністрянщині в басейні р. Прут знаходяться значні поклади гіпсу й ангідриду. Північні і східні райони області багаті на мергелі і вапняки. У смт. Красноїльськ знаходиться перспективне родовище мармуру.
На території області також є поклади кварцитів, сланців, кухонної солі; джерела мінеральної води типу “Іжевська“, “Мацеста”, “Боржомі” і “Нафтуся”.
На території області налічується понад 70 річок, що належать до басейнів Дунаю та Дністра. Основу річкової системи краю складають Дністер, Прут, Сiрет, Черемош.
У Чернівецькій області нараховується 243 території та об’єкти природно-заповідного фонду, у тому числі 7 заказників, 8 пам’яток природи, ботанічний і дендрологічний парк Чернівецького національного університету, Вижницький національний природний парк і Сторожинецький дендропарк, що мають загальнодержавне значення і увійшли в транснаціональну екологічну мережу Карпат (проект TACIS), а також 136 пам’яток природи, 40 парків, що є пам’ятками садово-паркового мистецтва, і 39 заповідних урочищ місцевого значення. До складу заказників державного значення входять ландшафтні заказники в Лужках, Стебнику, Цецино, орнітологічний заказник Дарницький, лісові заказники Лунківський і Петрівецький. До пам’ятників природи державного значення належать урочище Білка, печери Буковинка, Попелюшка, Баламутівська, Шилівський ліс, Тисовий яр.
Відповідно до галузевої структури виробництва область належить до індустріально-аграрної категорії. Упродовж останніх років економічна діяльність області відмічається стабільним зростанням багатьох показників. Це відбувається завдяки активній підтримці традиційних видів діяльності. Провідне місце в економіці області займають промисловість і сільське господарство.
У машинобудуванні провідним є виробництво нафтогазопереробного устаткування; у лісовій і деревообробній промисловості – виробництво пиломатеріалів, фанери, меблів; у промисловості будівельних матеріалів – виробництво цегли, толі, кераміки, залізобетонних конструкцій; у легкій промисловості – виробництво швейних і трикотажних виробів, бавовняних тканин; у харчовій промисловості – виробництво цукру, хлібобулочних виробів, спирту, соняшникової олії, м’яса, молока, плодоовочевих консервів.
Промисловий потенціал області представляють понад 200 промислових підприємств, обсяг виробництва яких становить 0,4% загальнодержавного обсягу.
Володіючи значною сировинною базою, особливого розвитку набула харчова промисловість, де зайнято майже чверть всіх штатних працівників промисловості та зосереджена п’ята частина основних фондів.
Харчова промисловість Буковини представлена підприємствами з виробництва: м’ясної продукції – 34,5% загального обсягу виробництва в харчовій галузі, цукру – 12,4%, хліба і хлібобулочних виробів – 9,9%, кондитерських виробів – 9,6%, напоїв – 9,2%, молочної продукції – 6,2%, жирів – 4,1% та з переробки овочів і фруктів – 9,4%.
Вагомою складовою промислового комплексу області є легка промисловість, яка посідає третє місце в структурі галузей промисловості і формує внутрішній споживчий ринок. Галузь представлена 23 підприємствами. Пріоритетне місце в легкій промисловості області мають підприємства з пошиву готового одягу, виробництва взуття та текстильної промисловості.
Високими темпами розвивається машинобудування, ремонт та монтаж машин і устаткування. Галузь представлена 13 підприємствами, які переважно спеціалізуються у виробництві машин та устаткування, електричного та електронного устаткування, обладнання для нафтогазової, нафтохімічної та хімічної промисловості.
Велике значення в економічному і соціальному розвитку області мають ліси, що є джерелом деревини і продуктів недеревної рослинності. Ліс – природне багатство нашого краю. Загальна площа лісів складає 258 тис. га. Основними лісовими породами є ялина, бук, ялиця і дуб. Середній вік насаджень складає 60 років. Щорічно на площі 1,3 тис. га проводяться роботи з лісовідновлення, що сприяє примноженню лісового фонду та підвищенню продуктивності лісів. Саме тому широко розвинена деревообробна промисловість, яка є однією з найстаріших галузей. За обсягами промислового виробництва галузь займає шосте місце і представлена 36 підприємствами, що становить 15,8% загальної кількості підприємств області.
У Чернівецькій області зосереджений значний науковий потенціал. Здійснюють свою діяльність науково-дослідні інститути: інститут термоелектрики НАН України, Чернівецькі відділи інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України, інститут матеріалознавства НАН України, Чернівецькі філії інституту землевпорядження і Київського інституту автоматики.
Вищу освіту пропонують Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича, Буковинська державна медична академія, Чернівецький факультет Київського торговельно-економічного університету, Буковинський фінансово-економічний інститут, Економіко-правовий інститут, Чернівецький факультет Харківського державного політехнічного університету.

На Буковині розвинуті художні промисли по виготовленню килимів, виробів з дерева, вишиванню.
Чернівецька область – це благодатний район багатопрофільного літнього і зимового гірничо-спортивного туризму, масового пізнавально-оздоровчого відпочинку, а також бальнеологічного лікування.
За своїм географічним розташуванням, багатими рекреаційними ресурсами, економічним потенціалом Чернівецька область є привабливим регіоном для розвитку міжрегіональної та міжнародної співпраці.

Щедра та талановита буковинська земля.

    З берегів Пруту і Черемошу полетіли у широкий світ пісні композиторів Степана Сабадаша, Василя Михайлюка, Володимира Івасюка. Набрали розвою таланти Дмитра Гнатюка, Софії Ротару, Василя Зінкевича, Назарія Яремчука, Петра Ончула, поета-пісняра Михайла Ткача, кіноактора і режисера Івана Миколайчука.

    Краса природи рідного краю, наш сучасник, його духовний світ знаходять своє художнє втілення у творах буковинських живописців, графіків, скульпторів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Викликають захоплення полотна Івана Холоменюка, Одарки Киселиці, скульптури Анатолія Скиби, акварелі Володимира Санжарова, різьблення і вишивки заслужених майстрів народної творчості Тараса Герцюка, Параски Клим, Михайла Катеринюка.

    Книги буковинських письменників стали надбанням широкого кола читачів. Популярні твори Володимира Бабляка, Параски Амбросій, Михайла Івасюка, Хаїма Меламуда, Василя Фольварочного, Анатолія Крима, Віталія Демченка, Віталія Колодія, Марії Матіос, Галини Тарасюк, Тамари Севернюк, Василя Левицького, Іона Кілару та інших.

    Відомим туристським центром стала нині Буковина. Вабить мандрівників ніжна краса її природи, багатство пам'яток історії та архітектури.

    Над самим Дністром, на мальовничих його крутосхилах розкинулося одне з найдавніших міст краю — Хотин. Про нього співається в одній з українських історичних пісень:
“Ой Хотине, граде давній, на всю землю вельми славний”. Кам'яні стіни фортеці XIII—XVI століть пам'ятають бряжчання шабель козаків під проводом гетьманів Петра Сагайдачного і Богдана Хмельницького. В багату історію Хотина вписані імена Михайла Ломоносова і Василя Докучаєва, Давида Гурамішвілі і Олександра Афанасьєва-Чужбинського, французького військового інженера Гійом-Левассера де Боплана, діячів молдавської культури Мирона Костіна і Олександра Хиждеу, легендарних Василя Чапаєва і Григорія Котовського.

    Мандрівка у буковинські Карпати проляже через містечко Вашківці. Тут ви потрапите до музею художника Георгія Гараса і познайомитеся з безмежно чарівним дивосвітом .

Український край, що розкинувся між середньою течією Дністра і вершинами Буковинських гір, уже 80 років називається Чернівецькою областю, яка має власну неповторну історію.

«Ми з тих ясних зір, ми з тих чистих вод,

Ми одна душа, ми один народ».

Ці слова Григорія Лютого є одним з найкращих поетичних висловлювань, які розкривають зміст книжкової виставки «Це край мій Буковинський».

Намагаючись ознайомити користувачів з визначною датою нашого краю, бібліотека приурочила 80-річчю утворення Чернівецької області книжкову виставку про історію, культуру нашої області та району зокрема. Книги, які відображають краєзнавчу тематику, найкраще розкривають особливості нашого регіону.

Прадавній Буковинський край, його славна історія та розмаїта багатонаціональна культура знайшли своє відображення на сторінках численних видань, які зацікавлять кожного читача.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Поезії не змовкне джерело 21 березня у всьому світі відзначають День поезії .Вшановувати тих, хто вміє підбирати найкращі слова і складати ї...