"Названий історією Мудрим"
(до 1045-річчя Я.Мудрого)
Експрес-інформація
Ярослав Володимирович (роки правління 1015-1054) – видатний державний діяч, Великий князь Київської Русі та відомий воєначальник.
Завдяки багатьом реформам та досягненням, які мали колосальний вплив на розвиток Русі, отримав прізвисько Ярослав Мудрий.
Народився майбутній князь у 978 або у 979 році. Його мамою була княгиня Рогніда – дочка правителів Полоцька, який завоював його батько – майбутній хреститель Русі князь Володимир Великий. Перший політичний досвід Ярослав почав отримувати дуже рано. У десятирічному віці Володимир призначив його керівником Суздальської землі. У 1010 році батько поставив його правити Новгородом – основним торговим і військовим центром північної частини Київської
Русі.
Основна заслуга Ярослава у внутрішній політиці – написання «Правди Ярослава» – першого збірника законів, який діяв на території Київської Русі. Цей документ мав всього 18 статей.
Зовнішня політика Ярослава Мудрого була досить гнучкою. Князь відвоював у Польщі червенські міста, ходив у походи на племена Прибалтики. Неподалік від берега Чудського озера заснував град Юр’їв (зараз Тарту). Правитель остаточно ліквідував загрозу, яку становило для Києва плем’я печенігів.Сповнений прагнення зміцнити положення Київської Русі у Європі, Ярослав сприяв одруженню своїх дітей з королівськими династіями Старого Світу. Сам він у 1019 році узяв шлюб з дочкою норвезького конунга Олава Ейріксона – Інгігердою. Усі його діти одружилися з членами правлячих сімей континенту.
Князь Ярослав Мудрий дбав про розвиток культури народів Київської Русі. За його правління у великих містах держави відкривалися школи, створювалися місця, де переписувалися книги. Храм Святої Софії став своєрідним вищим навчальним закладом. У його школі отримували освіту діти з кращих боярських родів. У соборі, в спеціальному приміщенні, ченці перекладали твори європейських авторів на давньоруську
мову.
Ярослав Мудрий зробив для Київської Русі багато доброго й важливого. Він став лідером нації та могутнім володарем однієї з найбільш розвинених країн Європи того часу. Більша частина діянь князя пережили свій час. . За численні реформи та досягнення, що мали позитивний вплив на розвиток Русі, отримав прізвисько Яросла́в Му́дрий.

Цікаві факти :

  1. Він вів свій рід від самого Рюрика.
  2. У 2004 році Ярослав Мудрий був зарахований до лику святих.
  3. Шлях Ярослава Мудрого до влади був важкий, і супроводжувався довгої боротьбою з братами.
  4. Ярослав був князем Новгородським, і Київським.
  5. Князь дуже любив читати. Його легендарна бібліотека досі розшукується істориками і археологами.
  6. Ярослав Мудрий вважав династичні шлюби дуже корисними для зовнішньої політики. У нього було десять дітей, і він через роки став батьком і дідом безлічі європейських правителів.
  7. У минулому столітті прах князя зник з його саркофага, і до сих пір невідомо, де він зараз перебуває.
  8. Ярослав Мудрий доклав руку до написання першого на Київській Русі зводу законів, «Руській правді».
  9. Одним з онуків князя був Володимир Мономах.
  10. Достовірно відомо, що Ярослав Мудрий накульгував. Можливо, саме через неможливість особисто блищати на полі бою він розвивав свої розум і волю. І, судячи з того, що народ прозвав його «Мудрим», дуже успішно.
  11. Під час перебування князем Новгородським він активно залучав на військову службу вікінгів, яким добре платив. Загони сіверян представляли собою грізну військову силу.
  12. Дочка Ярослава Мудрого, Ганна, стала дружиною французького короля Генріха Першого.
  13. Дружиною князя була шведська принцеса, яка згодом заснувала в Києві перший жіночий монастир.
  14. Одна з державних нагород України називається «Орден князя Ярослава Мудрого».
  15. Дочка Ярослава Мудрого по імені Єлизавета, яку вікінги звали «Елісіф» , стала дружиною спершу одного з королів Норвегії, а потім і короля Данії.
  16. Далеким нащадком великого князя є американський президент Дональд Трамп. Його генеалогічне древо тягнеться від французької королівської династії, яка, в свою чергу, пов'язана з Ганною Ярославною.
  17. Два заснованих Ярославом Мудрим міста носять його ім'я - Ярославль в Росії і однойменне місто в Польщі.
  18. Він започаткував практику перекладів іноземних рукописів і книг на давньоруську мову.
  19. В епоху правління Ярослава Мудрого Київ став одним з найбільш великих і розвинених європейських міст.
  20. Саме цей князь поклав початок передумов об'єднання руських князівств в незбиране держава, яке і відбулося через століття.

 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Поезії не змовкне джерело 21 березня у всьому світі відзначають День поезії .Вшановувати тих, хто вміє підбирати найкращі слова і складати ї...