Пилип #Орлик та ідеали української нації
21 жовтня виповнюється 350 років з дня народження ПИЛИПА ОРЛИКА — Гетьмана Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742), українського політичного, державного і військового діяча, одного з упорядників першої у світі Конституції.
Дипломат, полководець, публіцист, поет, полеміст, - належить до найбільш яскравих постатей не лише української, а й загалом європейської історії першої половини ХVІІІ ст.
Спадкоємець і продовжувач лінії Мазепи, обраний гетьманом у Туреччині, він усе життя поневірявся по світу — на просторі Європи між Швецією та Отаманською Портою. Більшу частину життя боровся за українську ідею, намагаючись залучити до її здійснення іноземних правителів та можновладців, підняти козацтво та народ України.
У 1710 році Пилип Орлик склав « Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького » – документ, який назвали Конституція Пилипа Орлика. Цей документ вважають першою Українською Конституцією, а також однією з перших конституцій у Європі.
Конституція обмежувала привілеї гетьмана та старшини, вирівнювала козаків у правах, зберігаючи при цьому окремий статус запорожців. Окрім того, передбачала політичну незалежність України від Московії та розбудову незалежної української Церкви.
Вона була написана на 66 років раніше за американську «Декларацію незалежності» і майже на 80 років — за французьку «Декларацію прав людини й громадянина».
Ця Конституція промовляє нам, що ворогом України є Московська держава, яка нападає, пригнічує, обкрадає Україну і обмежує її права. Не дивлячись на те, що цьому документу понад 300 років, він нас подумки змушує замислитись, що ті старі виклики нікуди не щезли й сьогодні.
Нас не можуть залишити незворушними слова Орлика про боротьбу за долю України за будь-яких обставин і до кінця: «Який би успіх не мала наша акція, який би не був здобуток зброї, яку ми підняли справедливо, ми матимемо утіху, що працювали навіть з небезпекою нашому життю для слави й величності нашої батьківщини, козацької нації, що стогне під тиранським ярмом… і прагне лише того, щоб добитись своєї волі» "
Немає коментарів:
Дописати коментар